Rostlina alfalfa, známá také jako Lucerna je účinným bojovníkem proti mnohým neduhům současné doby.Alfalfa (vojtěška) je známá svými detoxikačními účinky, odkyseluje oragnizmus, napomáhá lepšímu trávení, či dokonce snižuje cholesterol a zlepšuje kvalitu kosti a zubů. A tento seznam je ještě neúplný.
Obsah balení: 80gDoporučené dávkování: 1-2 čajové lžičky, což je zhruba 2-4 gSložení: sušený prášek bio alfalfa (produkt ekologického zemědělství)Země původu: Austrálie CZ-BIO-002 (zemědělská produkce mimo EU) Více
Alfalfa (Lucerna) - Krátký náhled do historie
Alfalfa nebo také u nás známá jako Lucerna, patří mezi velmi staré plodiny pěstované jako v Evropě, tak i v jiných částech světa. O tom, že již před staletími byla považována za mimořádnou plodinu svědčí i její pojmenování - alfalfa, což v překladu do arabštiny znamená Otec všech potravín.?
Využívaná avšak byla i v přírodním léčitelství a to jak v Evropě, tak i v Asii. Ajurvéda oceňuje především schopnost vojtěšky čistit krev, stejně jako její močopudné, hemostatické a antipyretické účinky.
Tradiční čínská medicína zase využívá především močopudné účinky alfalfy a doporučuje ji při chorobách ledvin. Na jistou dobu se na alfalfa, resp. vojtěšku zapomnělo, ale dnes si nachází stále větší oblibu ve formě výživových doplňků. Vyráběné jsou z mladých výhonků vojtěšky, které se suší a následně melou na prášek.
1. Alfalfa a detoxikace
Lucerna patří mezi rostliny, které velmi úspěšně podporují vylučování škodlivin z organizmu. Zásluhu na tom má nejen chlorofyl, ale také vysoký obsah vitamínu K, který podporuje čištění krve a střev.
2. Alfalfa a metabolické překyselení
Alfalfa obsahuje přibližně 1-2% alkalických substancí. Působí tedy zásadotvorně a pomáhá snižovat škodlivé metabolické překyselení, které se může podílet na vzniku celé řady problémů - od zubního kazu, přes artrózu a artritidu, až po nádorová onemocnění a mnohé další nemoci způsobené překyselením organismu.
3. Alfalfa a zažívací problémy
Lucerna se úspěšně používá také v prevenci a léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Je totiž mimořádně bohatá na vitamin U, který pomáhá potlačit původce choroby, virus Helicobacter pylori. Podle výzkumu dr. Garnetta Chaneyho ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii vedlo užívání Alfalfa ke zlepšení stavu až u 80% pacientů s vředovou chorobou.
No vojtěška působí příznivě samozřejmě i na další aspekty trávení. Obsahuje totiž celou řadu trávicích enzymů, které napomáhají rozkladu a vstřebávání živin, je bohatá na beta karoten, který přispívá k regeneraci žaludeční sliznice a vysoký obsah saponinů podporuje růst prospěšné střevní mikroflóry.
Kromě toho pomáhá regulovat vylučování kyseliny chlorovodíkové a trávicího enzymu pepsinu a příznivě působí při nechutenství, pálení žáhy, podráždění žaludku, zácpě a řadě dalších trávicích problémů.
4. Alfalfa a srdce a cévy
Velkou předností lucerny je příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi a tedy i na zdraví srdce a cév. Výzkumy ještě ze 70. a 80. let a stejně tak studie z roku 2001 prokázaly, že alfalfa snižuje vstřebávání cholesterolu v tenkém střevě, zpomaluje nárůst hladiny cholesterolu v krvi (a to až na 25%), zlepšuje poměr HDL a LDL cholesterolu a dokonce pomáhá redukovat tvorbu aterosklerotických plátů v cévách.
Příčinou je pravděpodobně nejen vysoký podíl vlákniny, která na sebe cholesterol váže, ale také mimořádně velký obsah saponinů.
5. Alfalfa a nádorová onemocnění
Lucerna patří mezi ty rostliny, které významným způsobem podporují prevenci nádorových onemocnění. Důležitý je při tom zejména vysoký obsah saponinů, které působí v tomto směru hned třemi způsoby:
- Omezují průchod rakovinotvorných substancí trávicím traktem.
- Vážou se na žlučové kyseliny a tím jim brání, aby se v tlustém střevě přeměnily na vysoce karcinogenní látky (právě zvýšená produkce žlučových kyselin je totiž jedním z důvodů, proč je těžká strava rizikovým faktorem vzniku nádoru tlustého střeva).
- Odstraňují ze střev nebezpečné patogeny a brání jejich opětovnému vstřebávání do krve.
Alfalfa obsahuje také slušné množství vlákniny, která je schopna neutralizovat některé karcinogenní látky a aminokyseliny, které rovněž vykazují protinádorové působení (jedná se zejména o aminokyseliny lysin a kyselinu aspartylovou a glutamovou).
6. Alfalfa a problémy s klouby
Lucerna patří mezi přírodní prostředky s mimořádně vysokou účinností proti artritidě a dalším revmatickým onemocněním. Důvodem je pravděpodobně výrazné zásadotvorné působení a odstranění jedné z nejhlavnějších příčin obrovského množství onemocnění - překyselení organismu. Díky zásadotvornému působení a její pozitivnímu vlivu na pojivové tkáně se vojtěška také doporučuje při degenerativních kloubních onemocněních, jakým je artróza.
7. Alfalfa a kosti a zuby
Jelikož je vojtěška bohatá na vápník, fosfor a také na vitamín D, tak její užívání příznivě ovlivňuje i zdraví kosti a zubů. Proto se speciálně doporučuje ženám v menopauze a dětem v období rychlého růstu. Výzkumy provedené na školách v Los Angeles dokonce ukázaly, že děti užívající alfalfa rostly ve sledovaném období rychleji než jejich vrstevníci.
8. Alfalfa a diabetes
Série laboratorních výzkumů z let 1990 a 1997 prokázala, že užívání alfalfy může vést ke zlepšení celé řady symptomů u diabetiků 2. typu, včetně poklesu hladiny krevního cukru.
9. Alfalfa a močové cesty a ledviny
Alfalfa má výrazný diuretický efekt (efekt zvýšeného vylučování tekutin ledvinami), ale přitom je šetrná k ledvinám. Pomáhá také léčit záněty močového měchýře a otoky, které jsou průvodním jevem nahromadění tekutin v těle.
10. Alfalfa a infekční choroby
Lucerna se vyznačuje také svou schopností ničit choroboplodné bakterie. Výzkum z roku 1994 prokázal např. její účinnost vůči původcem salmonelózy a kromě toho pomáhá likvidovat bakterie tuberkulózy a tzv. gramnegativní bakterie.
11. Alfalfa a plísňová onemocnění
Podle studií z let 1984 a 1991 napomáhá alfalfa potlačovat plísňová onemocnění. Příčinou je pravděpodobně vysoký obsah saponinů, chlorofylu a její zásadotvorné působení.
12. Alfalfa a menopauza
Lucerna je poměrně bohatá na fytoestrogeny, tedy na rostlinné látky podobné pohlavnímu hormonu estrogenu. Díky tomu dokáže potlačit většinu nepříznivých projevů menopauzy, jakými jsou návaly, psychické a sexuální problémy, zda zvýšené riziko osteoporózy a to bez nepříznivých vedlejších účinků, které mohou mít syntetické hormonální přípravky.
Živiny v alfalfa (vojtěšce)
Velkou předností lucerny je délka jejích kořenů, které zasahují mimořádně hluboko do země. Obvykle to bývá 10 až 12 metrů, ale její kořeny nezřídka dosahují až do hloubky 20 metrů pod povrch země, díky čemuž jsou schopny vytáhnout velké množství živin i ze zdánlivě chudé půdy.
Množství účinných látek v 3,5g alfalfy
Jedna čajová lžička, tedy asi 3,5g sušeného prášku z vojtěšky (alfalfy) obsahuje přibližně následující množství živin:
A) VITAMÍNY A ŽIVINY
- Vitamin B1 (thiamin, 0,4ug)
- Vitamín B5 (kyselina pantotenová, 36ug)
- Vitamin B6 (pyridoxin, 4,6mg)
- Vitamin D (40ug)
- Vitamín K (0,9ug)
- vitamín U
- Karotenoidy (40ug)
B) MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY
- Draslík (7mg)
- Fosfor (0,9mg)
- Hořčík (1mg)
- Mangan (0,2 mikrogramy)
- Síra (1mg)
- Sodík (0,5mg)
- Vápník (73mg)
- Železo (1,4mg)
C) AMINOKYSELINY
1. Esenciální (nezbytné, základní)
- Fenylalanin (28mg)
- Isoleucin (3mg)
- Leucin (45mg)
- Lysin (38mg)
- Methionin (4mg)
- Tryptofan (10mg)
- Valin (28mg)
2. Neesenciální
- Arginin (2,5mg)
- Cystein (1,4mg)
- Histidin (1mg)
- Threonin (24mg)
- Tyrosin (21mg)
DALŠÍ ŽIVINY:
- enzymy
- flavonoidy
- Saponiny (70 - 100mg)
- Vláknina (1g)
Garance BIO kvality
Obsah živin v zelených nápojích a tedy i míra jejich účinků jsou závislé na způsobu a místě pěstování. Přípravek Alfalfa od Nástroje Zdraví se vyrábí z mladých výhonků, které se pěstují ekologickým způsobem v bohatých sopečných půdách Austrálie, v oblastech s vysokou intenzitou slunečního svitu.
Díky tomu mají maximální obsah účinných látek. Jedná se o produkt ekologického zemědělství v BIO kvalitě.
Jak užívat Alfalfa?
1-2 čajové lžičky zamíchejte s ovocným džusem nebo jiným oblíbeným nápojem. Nepoužívejte s horkými nápoji, protože teplo neutralizuje aktivní enzymy. Další možnost použití je přidání alfalfy do cereálií, salátu nebo jiného studeného jídla.
Účinky mladých výhonků lucerny jsou poměrně výrazné a nastupují velmi rychlé, ale narozdíl od Mladého ječmene nejsou vhodné k dlouhodobému užívání. Ideální je po 3-měsíční kúře provést minimálně stejně dlouhou přestávku. Nedoporučuje se ani překračování doporučené dávky, která představuje 1 až 2 lžičky sušeného prášku.
Upozornění
Stanovená doporučená denní dávka se nesmí překročit. Nesmí se používat jako náhrada pestré stravy. Ukládat mimo dosah dětí! Není určeno dětem do 3 let. Skladujte v suchu a chladu.