Nedostatek vitaminu B vás může dohnat až k psychickým poruchám

Napadlo vám už někdy, že nervozita, náladovost, či různé psychické poruchy nemusí být nutně jen důsledkem špatného psychického rozpoložení, zda nezvládnutých problémů?

Představte si ženu během jejího menstruačního cyklu, v přítomnosti které byste nechtěli být ani za trest. Nebo depresivního člověka se ztrátou motivace a bez pozitivních vyhlídek do dalšího života. Nebo to množství bezduchých přízraků na ulicích, úřadech, v nákupních centrech.

Jsou v podstatě všude, kam se jen podíváte a jejich společným znakem je ztráta chuti do života, náladovost, nervozita, nespavost, syndrom vyhoření ... a příčinou tohoto jejich stavu je množství faktorů na úrovni psychiky a duše.

No co když bych vám řekl, že mnozí z nich trpí i kvůli nedostatku vitamínů skupiny B?

Špetka nezbytné teorie o vitamínech skupiny B

Vitamíny skupiny B jsou obecně známé jako B-komplex a pro činnost organismu jsou nesmírně důležité a jejich nedostatek může mít pro zdraví člověka různé následky, o kterých si ještě povíme více později.

Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a většinou jsou obsaženy v potravinách buď společně nebo alespoň některé z nich. Společně se totiž navzájem podporují a jejich vzájemná účinnost zesiluje. Většina z těchto vitaminů skupiny B slouží v těle jako tzv. koenzymy a bez jejich přítomnosti by nemohly správně fungovat enzymy odpovědné za uvolňování energie ze živin.

Chci B-komplex s vitaminem C

Kdo se má z toho celého vysomáriť?

Skupina B vitamínů zahrnuje dohromady 17 vitamínů, ale většina odborníků jich vzpomíná 8-10 a většinou jen po vitamín B12 (od B1 - B12), přičemž výběr těch důležitých se od odborníka k odborníkovi liší. Tyto nejednoznačnosti bychom snad mohli připsat jistým limitem vědy, která neumí objasnit všechny záhady živin a fungování našeho dokonalého životního mechanismu.

No tak, či onak, za nejdůležitější by se dalo považovat trio vitamínů: vitamíny B1, B6 a B12. A třeba si je ještě uvědomit, že účinky jednotlivých vitamínů skupiny B jsou si do značné míry podobné, přičemž postačí i jednoduché "selské" rady nato, abychom to podstatné pochopili a aplikovali do našeho života.

A) Vitamin B1 (thiamin) - vitamín na radost

Tento vitamín byl ze skupiny B vitaminů objeven jako první a proto mu bylo přiděleno číslo 1. Vitamin B1 se v organismu neukládá a jeho zásoba stačí na 4 - 10 dní. Nadbytečné a nespotřebované množství tohoto vitamínu se vylučuje močí a proto je pro naše tělo nezbytné jeho pravidelné dodávání. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je pro děti (0,3 - 1,4 mg), pro muže (1,5 mg), ženy (1 mg) a pro těhotné a kojící ženy až 2 mg a pro léčebné účely se doporučuje až dokonce 25 mg denně.

Účinky vitamínu B1

Pokud jste emočně nestabilní, podráždění, duševně unavení, či přehnaně reagujete na stresy a deprese, tak zřejmě trpíte na nedostatek vitamínu B1.

Mnohé pokusy prokázaly, že jeho pravidelné podávání má za následek čilost, chuť do života a že účinkuje proti náladovosti a podrážděnosti a celkově zvyšuje psychickou výkonnost, navozuje vyrovnanost a odstraňuje nervozitu. Nedostatek vitamínu B1 mimo jiné způsobuje i nespavost doprovázenou stavy melancholie a bolesti hlavy.

Někteří lékaři předepisují doplňky výživy s vitamínem B1 k léčbě poruch nervové soustavy, jako je např. roztroušená mozkomíšní skleróza, obrna a neuritida.

Další důležité účinky vitamínu B1:

B-komplex s vitamínom C - pozitivně ovlivňuje zdraví srdce - je prokázáno, že nedostatek vitaminu B1 zeslabuje srdeční činnost, snižuje pružnost srdeční tkáně, způsobuje pomalý a nepravidelný puls a může vést až k zástavě srdce.

- účastní se metabolismu sacharidů - lidé, kteří konzumují hodně moučných jídel, sladkosti či zákusků, mají potřebu tohoto vitaminu mnohem vyšší než lidé, kteří konzumují zejména bílkovinnou stravu. Vitamin B1 také stabilizuje chuť k jídlu a už i jeho mírný nedostatek vyvolává chuť na sladké, což bude určitě zajímat lidi, kteří chtějí zhubnout. :) Jedním z projevů nedostatku tohoto vitaminu je "slabý žaludek".

- pozitivně ovlivňuje paměť - vitamín B1 totiž podporuje tvorbu acetylcholinu, to jest látky, která je nezbytná pro správné fungování paměti, pozornosti a chápání a projevem jeho nedostatku je neschopnost koncentrace, "krátká paměť", nedostatek iniciativy, či nejistota. Mnohé výzkumy rovněž potvrzují, že tento vitamín podporuje paměť i u nemocných na Alzheimerovu chorobu.

Zdroje vitamínu B1

Suverénně nejbohatším zdrojem jsou pivovarské kvasnice (sušené i čerstvé), dále slunečnicová a sezamová semena, pšeničné klíčky, lněné semínko, pohanka, neloupaná rýže, ovesné klíčky, lískové a vlašské ořechy, ale i růžičková kapusta, hrášek, červená řepa, špenát, sladké brambory, fazole (bílá, černá, světle a strakatá), čočka a vepřové a skopové maso.

B) Ženský vitamín B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 je velmi důležitým vitamínem, který spolupůsobí s mnoha minerály a předpokládá se, že nedostatku tohoto tzv. ženského vitamínu lze přičíst až 110 různých nemocí a zdravotních obtíží.

Účinky vitamínu B6

- ženské problémy - dostatek ženského vitamínu B6 způsobuje úlevu před a během menstruace (změny nálady, otoky a návaly), vyrovnává hladinu hormonů v krvi a ženy v přechodu by měli myslet na jeho pravidelný přísun, aby tak zabránily rozvoji nebezpečné osteoporózy. A proto také mnoho léků, které lékaři předepisují v těhotenství proti rannímu nutkání na zvracení, obsahuje vitamín B6.

- snižuje špatný LDL cholesterol - jeho nedostatek vyvolává totiž vyšší hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a negativně ovlivňuje odstraňování cholesterolu z organismu a preventivně tak pomáhá v boji proti srdečních chorobám.

Dále vitamín B6 také podporuje metabolismus a je tak užitečný při redukčních dietách, ovlivňuje optimismus a radost ze života a pro sportovce je užitečný kvůli jeho schopnosti udržovat v rovnováze sodík a draslík, což je důležité také pro srdce a nervy.

Konzervováním potravin se množství vitamínu B6 snižuje až o 70% a mražená zelenina ho obsahuje až o 50% méně než zelenina v syrovém stavu. Doporučená denní dávka vitamínu B6 je přibližně stejná jako vitamínu B1.

Zdroje vitamínu B6

- obilné klíčky, slunečnicová semena, játra, vlašské ořechy, sója, banány, avokádo, podmáslí, rozinky, sušené švestky, růžičková kapusta, zelí, brambory a sladké brambory, losos a tuňák, krůtí, hovězí a kuřecí maso, vejce

C) Supervitamín B12 (kobalamin)

Začátkem minulého století bylo postrachem tzv. "zhoubná anémie", nemoc na kterou v důsledku nedostatku červených krvinek umíralo mnoho lidí. A nato v roce 1922 George Noyt Whipple z univerzity v Rochesteru objevil, že psi postižené touto chorobou se vyléčili vysokými dávkami hovězích jater. K pokusům se přidali i další dva lékaři - George Minot a William Murphy, kteří podávali pacientů 250g jater denně. Všem třem lékařům, kteří se podíleli na tomto výzkumu, byla udělena Nobelova cena. Tento vitamin byl z vitaminů skupiny B objeven jako poslední.

Vitamín B12 je jedinou živinou obsahující kobalt, který je nezbytný pro život a přesto, že množství vitamínu B12, které člověk potřebuje za celý život odpovídá velikosti zrna obilí, jsou jeho účinky na organismus více než obdivuhodné.

Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je u děti 0,5 - 2 mikrogramů, u dospívajících a dospělých 2 - 4 mikrogramů a u těhotných a kojících žen 4 mikrogramy. No léčebné dávky mohou být podstatně vyšší a mohou činit až 100 - 300 mikrogramů vitamínu B12 za den.

Účinky supervitamínu B12

- má pozitivní vliv na zdraví srdce - protože spolu s kyselinou listovou pomáhá snižovat hodnoty homocysteinu v krvi a tak redukovat riziko vzniku srdečních chorob.

- vitamín B12 jako zdroj životní energie - nedostatek vitamínu B12 způsobuje úbytek karnitinu a lékaři v současnosti využívají doplňky a injekce s vitaminem B12 při léčbě řady potíží spojených s nedostatkem energie, trvalou vyčerpaností a únavou.

- vitamín B12 a optimismus - vitamin B12 se nepřímo účastní na výrobě tzv. "přenašečů", jako jsou látky dobré nálady - methionin, serotonin a dopamin, které ovlivňují pocit štěstí, radosti, vyrovnanosti a na klidný spánek. Také dopomáhá zmírňovat stres a deprese.

- vitamín B12 a starší lidé - hodnoty vitamínu B12 klesají věkem a je prokázáno, že asi 20% starších lidí trpí na jeho nedostatek. Podle některých výzkumů jsou hodnoty vitamínu B12 velmi nízké i u lidí postižených Alzheimerovou chorobou.

Chci B-komplex s vitaminem C

Zdroje vitamínu B12

Jsou živočišného původu a jedná se zejména o - játra, sardinky, losos, tuňák, treska, jehněčí a hovězí maso, jogurt, plnotučné mléko a tvaroh. A proto se ani nemůžeme divit tomu, že na nedostatek vitaminu B12 trpí zejména vegani a vegetariáni.

Bohatým zdrojem mnoha vitamínů skupiny B jsou i chia semínka, konopné otruby, či dokonce i konopný protein. Na tyto vysoce výživné potraviny nedám dopustit a vřele je doporučuji každému.

Závěrečné shrnutí

- všechny vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě a jejich nadbytek tělo dokáže vyloučit močí. No pokud si vybíráte doplněk výživy s vitaminy skupiny B, je důležité je přijmout společně jako komplex vitamínů skupiny B, protože předávkování jedním z vitaminů skupiny B může vést k nedostatku jiného.

Děkuji za pozornost a nezapomeňte, že potěšit mě vědí i vaše komentáře a postřehy.

Mějte se krásně a šiřte poznání do světa! ;)

Zdroje:

22 komentáře u „Nedostatek vitaminu B vás může dohnat až k psychickým poruchám“

 • Edita

  Ďakujem,poučné a veľmi výstižné

 • Simona

  Super článok, napísané polopate :) určite to každému niečo dá!

  • Ing. Lukáš Juriček

   Ďakujem p. Simona, dlho som túto problematiku študoval a lámal si hlavu nad tým, ako to zjednodušiť a vysvetliť polopate, normálne mi nešlo do hlavy, prečo to všetci odborníci tak komplikujú... . :) Moje obľúbené motto:

   ˮJednoduchosť je nekonečná dokonalosť.
   Dokonalosť je nekonečná jednoduchosť.ˮ
   (Leonardo da Vinci)

 • jela

  ... Užívam dlhodobo... (aj preto, že mám genetickú poruchu u B12)- ale užívam celý rad B-éčiek, a zdravotný stav-veľa sa mi napravilo.... skutočne!-od A po Z, čo som ani neočakávala.....

 • Jaja

  Dobrý deň ,mám skúsenosť s čajom Gurmar,mala som niekedy bylinkáreň a tak som poradila.Jeden prípad hovorí za všetké.Pán mal diabetes II,pil čaj 1 mesiac ,potom prišiel na kontrolu k lekárovi.Ten mu vraví,že čo robil,že už nemá zvýšené hodnoty a nemusí už brať lieky.Pán mu vraví,že pil čaj a lekár nato,že aj on má diabetes nech mu povie názov tohto čaju :) no komentár.

 • Jana

  ...uzivam dlhodobo pangamin, lebo som mala traviace problemi a problemy s krvou, neviem ci je to spravne, ale citim sa lepsie a chuti mi aj jest. Uz som aj pribrala. Je spravne den co den uzivat pangamin?vsetko co ste popisali, je spravne a fakt i pravdive. Vsetko som to zazila na vlastnej kozi :) dakujem...:)

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím p. Jana,
   neviem si predstaviť, že prečo by ste nemohli pangamin užívať na dennej báze. Samozrejme v predpísaných dávkach. A ešte ak Vám na neho tak pozitívne reaguje Vaše telo, tak to už dvojnásobne nie je o čom. ;-)

 • martina

  dobry den Pan Lukas, je to naozaj velmi dobre na pisane, pekne vysvetlene a pochopitelne.
  ja som mala taky problem, ze sa mi tocila hlava,aj jej bolesti, mala som bolesti zaludka,a neskutocna nevolnost,depresie negativne myslienky vsetky vysledky podrobneho rozboru krvi boli dobre.no neskorsie som mala problem s bolestami svalov hlavne v nohach(rada sportujem-kalanetyka,dlhe prechadzky,turistika) no citila som ze to nie je zo sportovania tie bolesti ale z niecoho ineho...rada sa stravujem zdravo-zjadene maste ,sladke -vela bielkovin.bola som u lekarky a ona mi predpisala milgamma "N" no ja sa chcem spytat ci z toho nepriberiem,pretoze nechcem pribrat.mam ten vitaminovy doplnok brat 50dni .nie je to vela? dakujem za odpoved

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím p. Martina,

   tak najprv ďakujem za pochvalu. Potešila. ;-) Čo sa týka tukov a priberania, tak práve naopak, správne tuky dopomáhajú telu schudnúť (olivový, kokosový olej... atď.). A pri tak zanedbateľnom množstve tuku (ako je v daných kapsuliach) je to priam absurdná predstava. To skôr priberiete z mandarinky ako z niekoľkých vitamínových kapsúl s malým množstvom tuku. Čo sa týka dĺžky užívania, tak pri vitamínoch skupiny B nie je nijak ohraničená. Sú to jednoducho vitamíny.

   Čo sa týka daného doplnku výživy, tak ho nepoznám a pravdu povediac, prvýkrát počujem o lipofilnej forme vitamínu B1. Odhliadnuc od tejto formy vitamínu B1, by Vám úplne postačil aj obyčajný pangamin.

   Inak Vám ešte odporúčam zaradiť do stravy zdravé oleje a tuky. Vidím, že sa ich bojíte ako čert kríža. Možno napr. taký rybí olej by nebol na zahodenie. ;-)

 • martina

  mily pan lukas,dakujem zatento clanok je napisany velmi prehladne

 • Helena

  som po operacii baj pasov a musim uživať rôzne lieky a tak užívam aj rôzne vitamíny C,B6,B12 a E.Ortoped mi doporučil pangamin a B komplex.Teraz neviem či to môžem všetko uživať a v akých davkách

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím,

   tak v dávkach, aké sú predpísané. Konkrétne v prípade nadbytočného príjmu C-čka a vitamínov skupiny B dôjde tak max. k ich vylúčeniu močom. A čo sa týka pangaminu a B-12, tak chválim Vášho doktora. V tomto prípade však už asi netreba užívať dodatočne aj B6 a B12. Pangamin a B-komplex by ich potrebu mali dostatočne pokryť. Vitamín C je súčasťou niektorých B-komlexov, napr.:
   http://www.zdravimkuspechu.sk/b-komplex-tablety

   Odporúčam však aj prírodný vitamín C, taký grep, kiwi, citróny.... by taktiež nezaškodili. ;)

   A ešte sa ospravedlňujem za oneskorené odpísanie a držím prsty.

 • viera fuziova
  viera fuziova Srpen28, 2016 | 6:45pm

  Super článok ďakujem.

 • Emilia Beňova
  Emilia Beňova Říjen27, 2016 | 2:55pm

  Super članok,dakujem, mozem požiadat lekara o krvne testy na B vitamin za poplatok.? Dakujem

 • Zuzana

  Super článok dlho som hladala niečo take chcem sa vas opytat som necele dva mesiace po pôrode citim sa velmi slaba stale bolesti hlavy zaludka a klbov v tehotenstve som trpela silnymi nevolnostami pre ktore som bola hospitalizovaná tieto nevolnosti trvali az do porodu mala som nedostatok vitamínov chcem sa opytat ci mozem uzivat b komplex denne aj ked plne dojcim?dakujem za info pekny den

  • Ing. Lukáš Juriček

   Ďakujem pekne za pochvalu. Čo sa týka vitamínov skupiny B, tak je pre telo prirodzený. Nepriprodzený je jeho nedostatok. Obával by som sa jeho deficitu. Predávkovanie taktiež nehrozí, nadbytok sa vylučuje močom. Užívajte. Čím skôr. A ako môžete kvalitne vyživiť dieťa, ak Vy nie ste vyživená?

 • ina

  Poteší nás každé odporučenie resp.odborný názor na otázky,na ktoré veľa ľudí hľadá jednoduché riešenie - keď má svoj problém.Preto vďaka za čas a úsilie, ktoré venujete prirodzenou a nenútenou formou jednotlivým témam / nazvala by som to/ prečítaj a vyber si čo potrebuješ vediet. Lukáš - úprimná vďaka.

 • Beatrix

  Boli mi urobene krvne testy a vysledky ukazali, ze mam nizku hladinu vitamin D aj B. Tak som nasadila obidva vitaminy v dennom uzivani. Mam ale dotaz k tomu vitamin B, beriem denne 2 krat B-komlex a spozorovala som ze odkedy uzivam to B-cko, zmenila sa moja farba mocu, velmi zlty az pestro-ztly. To akoze tak ma byt a je vsetko v poriadku ? Dalej by som sa rada spytala ohladne toho vitamin B - komlex, ze ci je mozne priberanie na vahe, pretoze vela znamich tvrdi, ze od B-cka sa pribera, tak vrakj pozor, nikdy som nemala problemy s nadvahou ale sledujem, akoby som mala nejake vedlajsie kila a citim sa velmi plna. Prosim o radu, vopred Vam dakujem.

Napsat komentář
Uživatelská anketa

Čo nám najviac škodí?

Nejnovější příspěvky