Vitamin D a jeho šokující nedostatek

Vitamín D hraje v lidském těle významnou funkci, která přesahuje roli vitamínu.

Ve většině buněk lidského těla se totiž nacházejí receptory, které slouží na příjem signálu od vitamínu D. Jinými slovy, vitamin D účinkuje tak trochu jako klíč v zapalování auta - auto nepůjde, pokud neotočíte klíčem a nenastartujete motor.

A i proto je jeho nedostatek pro náš organismus přímo ničivý. Kromě starých známých problémů s imunitou, s depresemi či osteoporózou, souvisí jeho nedostatečný přísun is výskytem mnoha závažných onemocnění, jakými jsou rakovina, cukrovka, infarkty myokardu a jiné.

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

No pojďme pěkně popořadě.

Trocha nezbytné teorie o vitaminu D

Vitamín D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. No jak jsme již zmínili hned v úvodu, není jen vitaminem v pravém slova smyslu. V současnosti se považuje už i za regulační steroidní hormon.

Ve většině buněk lidského těla se totiž nacházejí receptory, které slouží na příjem signálu od vitamínu D. Nejnovější výzkum v oblasti molekulární biologie objevil, že lidské tělo obsahuje 30 000 genů. A vitamin D ovlivňuje 2000 z nich.

Nejdůležitější formy vitamínu D jsou:

 • vitamín D2 (ergokalciferol) - netvoří se v lidském organismu a má rostlinný původ
 • vitamín D3 (cholekalciferol) - vzniká v kůži účinkem UV záření a jeho dalším zdrojem jsou potraviny živočišného původu (zejména ryby, rybí olej a vejce). Na základě laboratorních výsledků z krve tvoří vitamín D3 až přes 90% z celkového množství vitaminu D.

Účinky vitamínu D a jeho vliv na zdraví

Snad nejznámější je vliv dečka na řídnutí kostí, protože jeho dostatečný příjem je nezbytný pro vstřebatelnost a využitelnost vápníku a fosforu.

Poměrně známý je už i vliv vitaminu D na imunitní systém a v případě nedostatku, jeho vliv na zvýšenou nemocnost v zimních měsících. Náš imunitní systém nemůže pracovat dostatečně pokud nebude biochemicky aktivován vitaminem D. Proto lidé, kteří onemocní, jsou většinou ti, kteří jsou stále pod střechou, pracují pod střechou a žijí v chronickém nedostatku vitaminu D.

A opomenout samozřejmě nemůžeme ani jeho zásadní vliv na psychiku, deprese a celkovou náladu.

No to není ani zdaleka všechno.

Antony Norman ve svém článku ze srpna 2008 upozorňuje na to, že vitamin D má klíčovou roli při udržení zdraví a správného fungování 36 orgánů a tkání lidského těla, jako je například kostní dřeň, žaludek, tenké i tlusté střevo, ledviny, plíce, prostata, kůže , oční sítnice, děloha.

Vliv vitamínu D má tedy výrazný přesah na celkové zdraví a psychiku člověka.

Nedostatek vitaminu D? Vždyť nad našimi hlavami svítí slunce.

Když se řekne vitamín D, tak se většině z nás vybaví slunce, jako jeho hlavní a neomezený zdroj a jeho dostatek jako samozřejmost. No není tomu vždy tak.

Vědci varují před tím, že současná situace vzhledem k nedostatku vitaminu D je v celosvětové populaci mnohem horší než v predchádzajúcih letech.

Za rizikový faktor považují moderní způsob života (obyvatel od 40 stupňů severní a jižní šířky - tedy i nás), kdy mnoho lidí tráví většinu času v interiérech a používá syntetické kosmetické výrobky, které zabraňují působení UV paprsků na kůži. A opomenout nesmíme ani přípravky na opalování.

Navíc tyto geografické oblasti nemají tak výrazný přísun světla během celého roku. Což má za následek nedostatečné ozáření kůže UV paprsky, a tím nedostatečnou tvorbu vitamínu D. Zvýšenému riziku jsou vystaveni zejména starší lidé, hlavně ve zdravotnických zařízeních a domovech důchodců.

V Německu a dalších evropských zemích, adekvátní přísun vitaminu D chybí 60 - 70% populace. Nedostatkem D-éčka trpí zejména senioři, ženy po přechodu, těhotné a kojící ženy, chroničtí nemocní pacienti a výrazněji se projevuje i u tmavších lidí a ve skupině diabetiků.

Zdroje vitamínu D

zdroje vitamínu DNejlepším zdrojem vitaminu D je přímé sluneční záření. Doporučuje se strávit každý den (i v zimě), venku minimálně 30 minut s odhalenými částmi těla. V létě samozřejmě i déle, aby si tělo vytvořilo nějaké zásoby na nadcházející zimu.

Kromě slunce patří mezi významné zdroje vitamínu D i:

 • tresčí játra, rybí olej, mořské ryby (tuňák, makrela, losos, sardinky)
 • ústřice, krevety a kaviár
 • vaječné žloutky: žloutky od slepic chovaných ve volném výběhu obsahují 4-6 krát více vitamínu D oproti slepicím z klecového velkochovu
 • mléko (ovčí, ale i kravské) a mléčné výrobky (sýry ... )
 • z rostlinných zdrojů stojí za zmínku ještě vojtěška setá a avokádo

Doplniť vitamín D

Oporúčané dávkování

V minulosti bylo doporučené dávkování vitamínu D níže. Vědci však dospěli k mezinárodnímu konsenzu a nejnovější je ODD vitamínu D nejméně 2000 IU, lépe však 4000 IU, a to za předpokladu, že alespoň část z něj se syntetizuje v pokožce při pobytu na slunci. Dávce 2000 IU odpovídá asi 50 mikrogramů. Za bezpečnou dávku se považuje ještě 10 000 IU (250 mikrogramů) denně.

Pokud kojící ženy nemají k dispozici okolo 6000 IU denně, tak by měli ideálně dodávat kojencům 800 IU denně. Děti, které rodiče v dostatečné míře nevystavují slunci, by měli denně dostávat 1000 - 2000 IU, v závislosti na hmotnosti.

Mezi hlavní symptomy nedostatku vitamínu D patří: častá chřipka, svalová slabost, lupénka, schizofrenie a deprese, záněty dásní, revmatoidní artritida, či vysoký krevní tlak.

Předávkování vitamínem D a jeho příznaky

Předávkování D-éčkem je velmi vzácné (znáte někoho takového?) A může být doprovázeno nevolností, zvracením, ztrátou chuti k jídlu, zvýšenou hladinou vápníku v krvi, či neustálým žízní.

Je však třeba dodat, že v případě správného užívání se předávkování nelze dosáhnout užíváním doplňků výživy s vitaminem D ve volném prodeji. V případě předávkování si organismus dokáže poradit tak, že nadbytečné dávky vitaminu D3 do střeva nevstřebá.

Doplňky výživy s vitamínem D

OMEGA-3 HP UltaD - rybí olej s vitamínom DV případě nedostatku doporučuji sáhnout (zejména v zimním období) po doplňcích výživy. Na trhu je jich velké množství, ale osobně mi nejvíc sedl rybí olej s vitamínom D, ktorého 1 ml obsahuje 400 I.U. vitamínu D.

Jak již bylo zmíněno i výše, vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, proto je třeba dbát na jeho příjem společně s tukem, jinak nedojde k jeho dostatečnému využití. Kromě toho je rybí olej považován za biologicky nejhodnotnější zdroj omega-3 (složek EPA a DHA). Navíc, přísun zdravých tuků (zejména omega-3) je na Slovensku často nedostatečný a zabijákem číslo jedna jsou u nás srdečně-cévní onemocnění. Náhoda?

Věděli jste, že:

 • s nedostatkem vitamínu D mají častěji problémy tmavší lidé a obzvláště rizikovou skupinou jsou lidé s tmavou pokožkou, kteří se přestěhují daleko od rovníku?
 • organizmus si dokáže vitamin D uložit i do zásoby?
 • hladinu vitamínu D si lze nechat i vyšetřit? Pokud máte pochybnosti, tak si nechte ověřit jeho koncentraci v krvi.
 • rozsáhlé výzkumy provedené v The Moore's Cancer Center na Univerzitě v Kalifornii odhadují, že zvýšením hladiny vitaminu D3 u obyvatelstva by se předešlo ročně 250 000 případům rakoviny tlustého střeva a 350 000 případům rakoviny prsu.

Mějte se krásně a šiřte poznání do světa. :)

Poznámka: aktualizovaný článek

Zdroje:

 1. Jarmila Mandžuková: Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok.
 2. prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.; prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.: Doba jedová
 3. Norman AW. From vitamin D to hormone D: Fundamentals of the vitamin D endocrine system essential for good health. 2008.
 4. The Miracle of Vitamin D, Weston A. Price Foundation
 5. https://www.youtube.com/watch?v=ZmUr6ZFgR1w
 6. https://martinchudy.blog.sme.sk/c/303003/Vitamin-D-podcenovany-liek-serial-11-krokov-ku-zdraviu-7krok.html
 7. https://www.celostnimedicina.cz/svet-zachvatila-epidemie-nedostatku-vitaminu-d.htm

16 komentáře u „Vitamin D a jeho šokující nedostatek“

 • Mária

  4. Všetko robte s rozumom a mierou a s vitamínom D problém mať nebudete. Čestné skautske. Tak toto neplatí aspoň u mňa.
  Robím všetko preto aby som D mala a nič, jem ryby, som na slnku, uzvivam doplnok D a stale som v deficite - dlhodobo :(

  • Ing. Lukáš Juriček

   Tak to som prekvapený. Evidentne sú aj výnimky, ktoré nepotvrdzujú pravidlo. Chystám sa článok doplniť a upraviť. Čo sa týka doplnkov, tak odporúčam Vám jeden, keď už máte s tým D-čkom tak veľké problémy:
   http://www.zdravimkuspechu.sk/rybi-olej-omega-3-hp-d

   Majte sa a nezúfajte! ;)

   • Zuzana Harcsová
    Zuzana Harcsová Září18, 2016 | 8:57pm

    Doporučunená denná dávka 25μg vit. D je 1000 MJ - medzinár. jednotky, je podľa niektorých zdrojov nedostatočná, odporúča sa až 4000 MJ, čo je 100 μg denne. Ak by mal niekto strach s predávkovania, tak za mierny poplatok sa dajú zistiť hodnoty D-čka. Ja to riešim tak, že si kúpim v lekárni Vigantol, je síce na predpis, ale známa magistra Vám ho predá, je lacný a je to liečivo, čiže máte istotu, že tam máte to, čo píšu. Jednorázovo môžte užiť až 10000 MJ, čiže netreba kvapkať každý deň. Nie u každého sa ovšem D vit. vstrebe, závisí to od toho, či je aj dostatok K vitamínu. Ľudia, čo berú warfarin majú problém, ten blokuje tvorbu K- vit., na nete sú odborné články , ak má niekto hlbší záujem o problematiku.

 • Zoltán Elek

  Je zrejme, že ide o biznis ! Kto chodí do obchodov zistí, že potraviny, ktoré obsahujú vitamín D, sa nepredávajú úspešne, preto je treba postrašiť ľudí, aby to kupovali ! Neide o zdravie ľudí !

 • Jozef

  primáty žijúce voľne v prírode majú prirodzene hladinu D3 140 - 145 ng na 1 ml krvi... u človeka je deficit pod 20... po 6 mesiacoch užívania D3 v dávke 10000 IU denne - hladina D3 bola 140 ng/ml...

 • ika

  dcerka tiez priam miluje tuniaka, lososa, konzumuje vajcia, v lete dostatok slnka, teraz relativne tiez a hop! uplne pod normu, uz dlhsiu dobu. ani Vigantol nepomaha.:-((.
  tak kde sa jej ten D-vitamin trati???co s tym?
  Ika

 • Palo

  V bežnom mediálnom brainwashingu sa zaručene s propagáciou produktov na báze D vitamínu nestretnete . Na rozdiel od toho určite vám neuniknú reklamy na podporu rozmanitých prostriedkov proti prechladeniu , nádche či chrípke a o ich zaručenom účinku . Prečo asi ?

 • […] každý z nás má rád slniečko a slnečné dni. Slnko nás nabíja energiou a vitamínom D, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre naše zdravie. Ale všetkého veľa škodí. Poznáte ten pocit, […]

 • Mgr. Marianna Levkova

  Ja doporučuje výživový doplnok Colostrum + D, mám s ním dobru skúsenosť. Kto by mal záujem môžete si o ňom prečítať na stránke : http://www.zdravieessens.sk/produkty/colostrum/doplnky-vyzivy/item/257-colostrum-vitamin-d

 • Magdaléna

  Potrvrdzujem účinok rybi-olej-omega-3-hp-d ja mám s ním dobrú skúsenost,nebola som celú zimu chorá a depresie vobec nenastali počas celej zimy. Cítim sa vynikajúco odporúčam, hlavne seniorom a starším ludom. som aj diabetik .

 • severka

  od detstva som mala nedostatok vitaminu D. Ked som sa narodila tak s mineralmi a s vitaminmi som bola biedne podvyzivene. Dobra strava a stava a chodenie na injekcii mi pomohli zvysit mineraly a vitaminy. Vit. D som musela uzivat v podobe rybieho oleja. A to som bola stale na slnku. A potom som jedla tresciu pecen a vypila som rybi olej a popri tom este uzivala vit.D. A uzivala som aj vit E.

 • Peter

  Dobry den. Chcel by som pridat moju skusenost. Nechal som si zmerat vitamin D hned po zime, lebo som mal podozrenie, ze ho mam asi nizky, ze by to mohol byt moj pripad. Takze doslo to a lekarka mi poveadla ze vsetko je v poriadku. Tak sa mi to nezdalo, nechal som si to ukazat, a naraz, pozeram, ze hodnota 15. Este hned vedla bolo napisane, ze deficit je pod 20. Este ani potom to s nou nijak nepohlo, ani mi nic k tomu nepovedala. Je to v poriadku? Potom poveadla, ze to zabudli zvyraznit ciernym, ze hodnoty ktore sa vymykaju normalu zvyraznuju a ona hladala len ci nieje nieco zvyraznene. Preco ale potom nic nerobila, ked som jej ukazal, ze ten vitamin D mam 15? Nemala by mi dat doporucenie, ze to uz nieje v poriadku a mal by som suplementovat? Idem si teda kupit vitamin D 5000IU denne, plus budem sa toto leto viac slnit bez opalovacieho kremu. Napiste mi prosim nazor, ci je podla vas normalne, co sa mi stalo... ze 15 je akoze pohoda, ze netreba ani pacienta na nic upozornit, ani ho riesit....

  • Ing. Lukáš Juriček

   Dobrý deň,

   nie je to normálne. Mali by to vedieť, no niektorí to nevedia. Líši sa to od doktora k doktorovi. Avšak, zodpovední za svoje zdravie sme najmä my sami, takže by som sa menej rozhorčoval nad "nimi" a viac sa začal zaujímať o svoje zdravie. A norma je 30 - 80. :)

   Majte sa.

Napsat komentář
Uživatelská anketa

Čo nám najviac škodí?

Nejnovější příspěvky