Malé velké semínka chia

Potřebujete si doplnit tělo energií? Nebo zvýšit koncentraci? Případně shodit pár kilo a nemít přitom pocit hladu?

Nebo jen jednoduše navýšit výživovou hodnotu vašeho oblíbeného "jogurtu"?

Tak vězte, že právě čtete ten správný článek a že vám právě chia semínka mohou k tomu dopomoci. Chia semínka patří mezi nejvýživnější potraviny plné energetické hodnoty, které byly kdy objeveny, o čemž zřejmě věděli své i původní obyvatelé Ameriky. Představovali totiž základní plodinu již u Aztéků, Mayů, či různých jiných indiánských kmenů z oblasti dnešního jihozápadu USA, kterým dodávali množství energie, výdrž a pevné zdraví.

A co je potěšující, postupně si nacházejí místo už iu dnešní civilizace. No není tomu až tak dávno, co ji začali kultivovat páni Anderson a Neiman, čímž tak umožnily jejich přístup širší veřejnosti. A tak se z téměř zapomenuté plodiny stal hit vyznavače zdravého životního stylu, který si vysloužil status tzv. superpotraviny (superfood), která je pro svou výživovou hodnotu často nazývána také jako "runners food" nebo jídlo běžců.

Chia semínka mají velmi nízký glykemický index (2,8), čímž jsou vhodné pro lidi trpící diabetem a díky tomu, že neobsahují lepek, je mohou bez problémů konzumovat i celiatici.

Chia semínka jako kvalitní zdroj energie a živin obsahují:

 • 15 krát více hořčíku ve srovnání s brokolicí
 • 7 krát více vitamínu C než pomeranče
 • 5 krát více vápníku než mléko
 • 3 krát více železa ve srovnání se špenátem
 • 2 krát více draslíku než banány
 • 2 krát více vlákniny než obilné vločky
 • téměř dvakrát více proteinu než jiné zrna
 • až 18 aminokyselin včetně všech esenciálních aminokyselin (kromě taurinu) - obzvlášť vysoký obsah lysinu, methioninu a cysteinu
 • vysoké množství vitamínů skupiny B

Rovněž se v nich nachází i celá řada dalších stopových prvků, vitamínů a především 26% omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tím jsou chia semínka bezpochyby kvalitní zásobárnou množství životně důležitých živin.

Kromě toho absorbují až sedminásobně větší množství vody, než sami váží, a vytvářejí gel, který způsobuje pomalé uvolňování uhlohydrátů a stejně pomalou transformaci uhlohydrátů na cukr, který dodává energii. Pro mě osobně jsou prostředkem, pomocí kterého dokážu šikovně navýšit biologickou hodnotu jídla (např. jogurtu) a to bez toho, abych musel dělat kompromisy v chuti.

Seznam účinků chia:

1. Podporují hubnutí a účinně potlačují návaly hladu. Díky své absopční schopnosti navozují pocit sytosti a zároveň konzumace chia semínek zpomaluje vstřebávány cukrů, čímž oddaluje pocity hladu.

Účinným přírodním prostředkem na potlačování chuti na sladké je Gurmar (gymnema sylvestre). Obzvláště zbystřit pozornost by měly zejména cukrovkáři a lidé s nutkavého chutěmi na sladké.

2. Jsou "palivem" pro mozek - díky svému vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin pomáhají zvyšovat i koncentraci a zlepšovat náladu.

3. Jsou velmi bohatým zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin v poměru 3: 1 ve prospěch omega-3 - třeba však dodat, že se jedná o tzv. ALA (kyselinu alfa-linolenovou), která je sice velmi zdravá a prospěšná, ale za biologicky nejhodnotnější se považují složky omega-3 EPA a DHA, které se nacházejí zejména v rybím oleji.

4. Chia obsahuje vysoký podíl vlákniny - živiny, jejíž přísun je v současném standardním "moderním" stravování často nedostatečný. Doporučená denní dávka vlákniny činí zhruba 25 - 30g. Už zkonzumovaných 15g chia semínek s 34,4% -ním podílem vlákniny (běžný standard) navýšíte svůj přísun vlákniny o slušných 5,16g.

5. Díky vysokému obsahu vápníku pomáhají při problémech s klouby a s řídnutím kostí - chia obsahuje až 5-krát více vápníku než je v mléce a na rozdíl od mléka ho dokáže i efektivněji zužitkovat.

6. Podporují normální trávení.

7. Mají vysokou antioxidační aktivitu. Nejdůležitějšími antioxidanty, které chia obsahuje jsou kyselina chlorogenová, kyselina kávová a flavanů glycosidy. Oxidace u chia je výrazně zpožděna, čímž semínka nabízejí obrovský potenciál v potravinářském průmyslu. Ve srovnání s jinými zdroji kyseliny alfalinoleovej (jako jsou např. lněná semínka), jsou mnohem stabilnější a nevykazují tak rychlý rozklad.

8. A v neposlední řadě podporují i detoxikaci organismu.

Doporučené dávkování a způsob konzumace chia semínek

 • podle nařízení EU: by jejich denní příjem neměl překročit 15g
 • podle publikace o chia semínkách: 25g = 2 polévkové lžíce
 • podle nařízení zdravého rozumu: všeho moc škodí a chia by se rozhodně nemělo konzumovat v přehnaně velkých dávkách

Semínka můžete přidávat do chleba, muffinů nebo jimi posypat další pokrmy. Jsou vhodné do smoothies, cereálií, salátů, jogurtů nebo je můžete konzumovat přímo.

Moje 3 hlavní důvody pro konzumaci chia

 1. vysoký obsah vlákniny a živin - i vzhledem k tomu, že ani já nežiji vždy idální, tak mě umí potěšit takový jednoduchý způsob navýšení biologické hodnoty mé stravy
 2. vysoký obsah nenasycených mastných kyselin - podle mého názoru jsou stále nedoceněné a měly by mít v našem jídelníčku pevnější místo
 3. chuť

Recept na chia pudink

Budete potřebovat:

 • 1 šálek kokosového, mandlového nebo konopného mléka
 • 1 šálek chia semínek
 • 1 šálek medu, javorového sirupu a třtinového cukru (podle chuti)
 • vanilku nebo vanilkový extrakt (volitelné)

V menší misce smíchejte všechny ingredience a přidejte podle chuti například i goji, sušené borůvky, malinové pyré atd. Dobře vše promíchejte a dejte alespoň na dvě hodiny do chladničky. Dobrou chuť. :)

A nezapomeňte, že potěšit mě vědí i vaše sdílení, komentáře a postřehy.

Zdroje:

2 komentáře u „Malé velké semínka chia“

 • JD

  Mám tomu rozumieť tak, že tých odporúčaných 15g či 25g ma majú akože tak zasýtiť, že sa mi podarí aj čosi schudnúť? Takéto množstvo na mňa - na pocit zasýtenia akosi nefunguje, hoci sa o to snažím. Pridávam namočené semienka aj ráno do banánu- rozmiešam ho ako pre bábo, cha.. pridám "gel" semienkový ... no, vôbec necítim rozdiel v zasýtení, či zjem len banán alebo aj s nimi... Fakt neviem. Chuť žiadna, ako mnohí "spievajú" aké sú božské... Ja teda fakt neviem... Skúsim aspoň veriť tomu, že sú také zdravé ako sa o nich píše... I keď mi je stále trochu záhadné, ako sa z tých mini semienok tie výživ. látky dostanú do organizmu... niekto radí, že pomlieť, no to sa mi ozaj nechce.

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím,

   chápal by som to jednoznačne tak, že schudnutie je o celkovej zmene životosprávy a ak chcem schudnúť, tak potrebujem začať meniť jednotlivé zložky svojej stravy. Chia semienka sú v tomto nápomocné a pre človeka ktorý chudne veľmi vhodné. Ale logicky, ak budem celý deň/veľkú časť dňa na strave, v ktorej prevažujú cukry tak mi nepomôže žiadna plodina sveta. Proste to tak nefunguje. :-) No tým som samozrejme nechcel povedať, že Vy sa stravujete zle. Nepoznám Váš spôsob stravovania, metabolizmus ... .

   Čo sa týka chuti, tak mne osobne chutia a rád si s nimi spestrujem a obohacujem jedlo. No chuť je subjektívna záležitosť. Faktom je aj to, že zväčšujú svoj objem, inými slovami absorbujú až sedemnásobne väčšie množstvo vody, než sami vážia. Ďalším faktom je aj to, že (zdravé) tuky zvyšujú pocit sýtosti a uľahčujú chudnutie. Výživné látky sa z chia semienkok dostanú do organizmu tak, že ich tráviaci trakt strávi. To je ich výhodou oproti semienkam ľanovým, ktoré treba narozdiel od chia mlieť. Chia semienka v stolici nestrávené nenájdete. :-D

   Tým som však samozrejme nechcel znevažiť Vaše subjektívne vnímanie chia semienok. Ako som už povedal, chia semienka sú potravinou (funkčnou, tzv. superpotravinou) a vnímať ich treba ako súčasť výživovej skladačky. Snáď som to mal viac prizvukovať v článku.

   Majte sa a všetko dobré prajem. ;-)

Napsat komentář
Uživatelská anketa

Čo nám najviac škodí?

Nejnovější příspěvky