Losos pošírovaný v kokosovo-zázvorovém mléce

Jak si správně vybrat kvalitní rybu v slovenská podmínkách a ještě ji k tomu chutně a zdravě připravit?

To bude motivem dnešního článku, ve kterém nám Daniel Hamrák, odborník na slovo vzatý, představí první ze série svých receptů a kulinářských tipů.

Je třeba ještě dodat, že recept je jeho vlastní a že je v souladu se čtyřmi základními zásadami, kterými se budou řídit jeho recepty:

 1. jednoduchost přípravy
 2. dostupnost surovin
 3. pozitivní vliv na zdraví
 4. chuť a celkový kulinářský zážitek

A co by to byl za blog o zdraví, kdyby nezačal právě rybami. Ty jsou v naší stravě nedostatečně zastoupeny a výsledek je přímo zarážející. Kardiovaskulární onemocnění jsou u nás na Slovensku a v Česku zabijákem číslo 1. Tím samozřejmě netvrdím, že nedostatek ryb (a hlavně nedostatek kvalitních ryb) je toho jediným důvodem, no faktem zůstává, že země s vysokou konzumací ryb patří zároveň k těm, ve kterých se srdečně-cévní onemocnění vyskytují právě nejméně.

No není ryba jako ryba a asi nebudete namítat, když řeknu, že mnoho ryb v našich supermarketech mělo s kvalitními rybami společné pouze to, že žili ve vodě.

Tak jak koupit kvalitní rybu?

Koupit v dnešní době a ještě k tomu na Slovensku kvalitní rybu je dost těžké a to hlavně pokud nemáte zrovna po ruce Metro nebo nějakého soukromého chovatele ryb. No zase ne nemožné a někdy se dá vybrat i z toho mála, co nám naše supermarkety nabízejí.

Velmi vhodnou volbou jsou ryby jako např. losos, pstruh a pražma, no třeba být velmi opatrný už při jejich koupi.

Podle Daniela jsou nejdůležitější 3 hlavní zásady koupě kvalitní ryby:

 1. oči ryby by měly být nezakaleně a kůže lesklá a nemazľavá
 2. maso by mělo být voňavé a tuhé, ale zároveň nesmí mít známky po kyselé vůni
 3. maso ryby by mělo být pružné a po vpíchnutí prstem by se mělo vrátit do svého původního stavu

Pokud jste natrefili právě na takový kvalitní kousek, tak Vám gratuluji. Pro potřeby dnešního receptu budeme potřebovat už téměř "naši" rybu lososa. Připomínám, že recept bude rychlý, chutný a zdravý.

Pošírovaný losos v kokosovo-zázvorovém mléce a s batátovým pyré

DSC0069.NEF_

Pro přípravu porce pro 4 osoby budete potřebovat:

 • Steak z lososa bez kůže: 480 g
 • Kokosové mléko: 250 ml
 • Zázvor: 40 g
 • Bílé vínko: 200 ml
 • Bataty: 600 g
 • Propuštěny máslo ghí: 150 g
 • Česnek: 1 stroužek
 • Kokosový olej: 80 g
 • Rimsky / řecký kmín mletý: 1 čajová lžíce
 • Mořská sůl (hladká): 3 čajové lžíce
 • Peper mletý černý: 1 čajová lžíce
 • Baby špenát čerstvý: 400 g
 • Semínka chia: 20 g

Postup přípravy:

 1. Bataty opláchneme a dáme péct do trouby při teplotě 200°C asi 40 minut, dokud nebudou měkké. Připravenou, opláchnutou a osušenou filety lososa pouze zlehka potřeme solí, nakrájíme na větší kostky (zhruba 12 kostek z 480g lososa) a vložíme do svařeného kokosového mléka s bílým vínkem a nastrouhaným zázvorem. Následně povaříme na mírném ohni 3 minutky a necháme odstát 6 minut.
 2. Bataty oloupeme a vytvoříme pyré za přidání kokosového oleje, kmínu a špetky soli a mletého pepře.
 3. Na rozehřátou pánev dáme máslo ghí společně s utřeným česnekem, přidáme špenát a podusíme, dokud nám nevznikne hezké soté. Dochutíme solí a pepřem.
 4. Vkusně uložíme na talíř, protože jíme i očima - pyré z batat roztáhneme na talíř podél něj poklademe pošírovaneho lososa, pod jehož dáme trochu soté ze špenátu a posypeme chia semínky, které jsme opražili na suché nepřilnavé pánvičce.

Výsledek snažení

Losos pošírovaný v kokosovo-zázvorovém mléce

Kdo je Daniel Hamrák?

daniel-hamrak

Daniel Hamrák působil převážně ve Velké Británii, kde se díky talentu a tvrdé práci vypracoval až na šéfkuchaře v Mitchells & Butlers. O Danielových kvalitách jasně vypovídá fakt, že hostoval na Normanských ostrovech, kde vařil pro samotného prince Charlese, kterému uvařil typickou britskou pochoutku, zvanou sunday roast! Na Kypru například pracoval v typické řecké restauraci, kde nabral cenné zkušenosti v rámci práce s rybami a čerstvými bylinkami. Mezi hosty zařízení patřil kromě jiných i tehdejší kyperský premiér nebo spisovatel Jeremy Clarkson.

Momentálně vaří v Slezském domě, nejvýše položeném horském hotelu na Slovensku a značnou část svého volného času věnuje studentům a učitelům na hotelových školách jako lektor. Pro kulinářských nadšence navíc připravuje zcela nový projekt školy vaření.

Mějte se krásně, vařte zdravě a nezapomínejte, že největší odměnou pro nás, je vaše sdílení. :)

1 komentář u „Losos pošírovaný v kokosovo-zázvorovém mléce“

Napsat komentář
Uživatelská anketa

Nádorové tkanivo je vždy kyslejšie než ostatné tkanivo. Je to:

Nejnovější příspěvky