3 důvody, proč nepodcenit vitamín K

Vitamin K je často podceňovaným a přehlíženým vitaminem. No vězte, že neoprávněně. Je totiž nezbytný pro srážlivost krve, správnou mineralizaci kosti a buněčný růst.

3 důvody pro dostatečný přísun vitamínu K

Jsou jimi srážlivost krve, zdravé kosti a správný vývoj buněk. No pojďme pěkně popořadě.

1. Vitamín K a srážlivost krve

Vitamín K zabraňuje vykrvácení tím, že uvádí do pohybu složitý proces srážení krve. Vitamin K je totiž sloučeninou, která napomáhá přinejmenším 12 proteinem v naší krvi srazit se, navázáním se na ionty vápníku. Tento proces je extrémně složitý a pochopit ho není nutné. Vždyť nač i?

Potřebné si je jen uvědomit, že vitamín K nás ochraňuje před obtížemi spojenými se slabým krvácením, jakými jsou např. krvácení z nosu, silné menstruační krvácení, krev ve stolici nebo v moči, či krvácení z dásní, které jsou zároveň i možnými příznaky jeho nedostatku.

A proto se ani není čemu divit, že ho lékaři předepisují před většími operacemi.

A navíc, vitamin K také hraje důležitou roli v prevenci nebezpečných krevních sraženin, jako je tomu v případě krevních sraženin v tepnách (arteriích), jejichž tvorba může vést až k infarktu myokardu.

Dánští vědci v roce 1930 zjistili, že na malých kuřatech krmených potravou bez tuku se projevily krvácivé stavy. Tento problém řešily použitím látky nacházející se v vojtěšce, kterou nazvali vitamín K podle německého slova ˮKoagulationˮ - srážlivost.

2. Vitamín K a zdravé kosti

Kompava Fytosoja osteoJe to sice poměrně málo známé, ale vitamin K se stará o udržení zdravých kosti a to tím, že pomáhá aktivovat osteokalcin, tedy protein, který je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí (proces pomocí kterého jsou vápník a jiné minerály "vkládané" do kosti).

Jinými slovy vitamín K hraje přímou roli v zajištění toho, aby naše kosti zůstaly silné a tvrdé. Bez adekvátního doplnění tohoto vitamínu je tedy náš osteokalcin neschopný navázat se na vápník, v důsledku čehož se mohou začít projevovat nepříjemnosti, jakými jsou např. osteoporóza nebo zvýšené riziko zlomenin.

3. Vitamín K a růst a vývoj buněk

Je třeba si uvědomit, že všechny vitamíny hrají důležitou roli v růstu a vývoji buněk a vitamin K není samozřejmě žádnou výjimkou. Potřebujeme ho např. na podporu funkce proteinu Gas6 (patří do rodiny plazma proteinů závislých na vitamínu K), který reguluje růst a rozmnožování buněk a zároveň zabraňuje jejich odumírání.

Vitamín K tedy pomáhá našim buňkám navzájem komunikovat a zajišťuje, aby naše těla bez problémů prováděli nespočet každodenních úkolů.

Překvapující spojitost mezi vitaminem K a kardiovaskulárními chorobami

Podle Leona Schurgersa z Maastrichtské univerzity vede zvápenatění tepen ke kardiovaskulárním onemocněním a zároveň omezení tohoto problému může snížit riziko úmrtí u lidí s chronickým onemocněním ledvin a koronárních tepen.

A zároveň bylo na stejné univerzitě prokázána schopnost vitamínu K blokovat hromadění a i snižovat již existující usazeniny vápníku a to až o 37%. Výsledky byly následně publikovány v magazínu Blood, který je vydáván americkým sdružením hematologů.

Něco podstatného z biochemie

Vitamín K se stejně jako vitaminy A, D, a E se rozpouští v tucích. Vyskytuje se ve třech formách:

K1 (fylochinon) - hraje klíčovou roli při srážení krve a je syntetizován rostlinami. Tato forma vitaminu K se nehromadí ve větším množství v žádném orgánu, proto je nezbytné jeho každodenní doplňování.

K2 (menachinon) - hraje pro změnu významnou roli při mineralizaci kostí, buněčném růstu a metabolismu buněčné cévní stěny. Je produkován bakteriemi nacházejícími se ve střevech. Většinu potřebného vitamínu K získává tělo aktivitou střevních bakterií, které produkují tento vitamin ve formě K2 a jehož zastoupení v těle je výrazně vyšší.

K3 (menadion) - je vhodný pouze pro zvířata a přidává se do zvířecích krmiv.

Zdroje vitamínu K

 • zelí (i kyselá), brokolice, rajčata
 • špenát (ne však mražený), hlávkový a růžičkovou salát a růžičková kapusta
 • zelené bylinky - petrželka, řeřicha a kopřiva
 • vojtěška (alfalfa) a pšeničné klíčky
 • melasa a mořské řasy
 • rostlinné oleje - zejména sójový a olivový
 • rybí tuk, maso a vnitřnosti
 • mléko a mléčné výrobky (acidofilní mléko, podmáslí, sýry a jogurt bez konzervačních přísad)
 • vaječný žloutek

Doporučená denní dávka vitamínu K je pro dospělého muže 120 mikrogramů a pro dospělou ženu 90 mikrogramů denně. No některé zdroje uvádějí i 1 mikrogram na 1 kg hmotnosti nezávislé na věku a pohlaví.

Věděli jste, že:

 • vstřebávání vitamínu K (přesněji K2) podporují probiotické bakterie?
 • vitamin K má největší zastoupení právě ve formě vitamínu K2, který si tělo tvoří ve střevech pomocí střevních bakterií a jehož hlavním a úhlavním nepřítelem jsou antibiotika, které vysoce efektivní ničí zdraví prospěšnou střevní mirkoflóru? No nejen ty, na vitamín K totiž negativně působí i léky proti bolesti, léky na ředění krve, acylpyrin či konzervační látky v potravinách.
 • vitamín E zvyšuje využitelnost vitaminu K?
 • vitamín K negativně ovlivňuje zmrazování potravin?

Důležité! Varovné signály nedostatku vitaminu K

Nedostatek vitaminu K je sice ojedinělý jev, ale v případě, že často užíváte antibiotika (a ničíte tím střevní mikroflóru) a různé jiné léky (zejména léky na ředění krve), nebo trpíte chorobami jater, střevními obtížemi a dalšími chorobami, u nichž je narušené vstřebávání živin (vředová kolitida, celiakie, nebo záněty tenkého střeva), tak zbystřete pozornost a zamyslete se, jestli náhodou netrpíte těmito příznaky nedostatku vitamínu K:

 • zpomalena srážlivost krve a krvácení z nosu
 • krvácivé a špatně se hojící rány
 • sklony k tvorbě modřin
 • krvácení do tkání a tělesných dutin (velmi nebezpečné je krvácení do mozku)
 • bolesti a silné krvácení při menstruaci a
 • střevní potíže a únava

Několik jednoduchých selských rad na závěr:

  1. Jezte více zeleniny.
  2. Omezte užívání antibiotik a přestaňte si už konečně ničit svou střevní mikroflóru a zdraví.
  3. Zařaďte do svého jídelníčku jídla bohatá na probiotickou kulturu (kefír, acidofilní mléko, bílý jogurt, brynza nebo žinčica) nebo začěte užívat kvalitní probiotika.

Mějte se krásně a šiřte poznání do světa! :)

Napsat komentář
Uživatelská anketa

Čo nám najviac škodí?

Nejnovější příspěvky