Akce! DOPRAVA ZDARMA při objednávkách přes zásilkovnu.

Zombie buňky: Tiší sabotéři dlouhověkosti!

Nechcete se dožít vysokého věku bez energie a solidního zdraví? Bez zdravých buněk to nepůjde.

Zdraví totiž začíná v buňce.

A právě v dnešním článku se budeme věnovat problematice buněk – a to konkrétně senescentním "zombie" buňkám.

Jak později sami uvidíte, jejich eliminace je klíčová pro dlouhý a hlavně kvalitní život. Není proto divu, že se tak často objevují ve studiích o dlouhověkosti.

Co jsou zombie buňky ?

Zombie buňky jsou jen jiným, trefným pojmenováním pro senescentní buňky.

Tyto senescentní buňky, kdysi aktivně se podílející na základních funkcích těla, jsou staré, opotřebované buňky, které neumírají (i když by měly).

Namísto toho vylučují nebezpečné zánětlivé molekuly nazývané cytokiny a další signální molekuly, které podporují ještě více zánětů a urychlují stárnutí.

Hromadění zombie buněk je tedy jedním z charakteristických znaků stárnutí a zároveň i podstatnou příčinou rychlejšího stárnutí.

Zdraví začíná v buňce - Vliv zombie buněk na naše zdraví

Hromadění zombie buněk je zapříčiněno poškozením DNA, kriticky krátkými telomery a chemickým a toxickým stresem (rozuměj jako vnější a vnitřní vystavování se toxinům), včetně našeho zánětlivého stravování, stresem jako takovým a celkovým životním stylem.

A může zásadním způsobem přispívat k zánětům, metabolickým dysfunkcím a všem věkem podmíněným chorobám, včetně rakoviny, srdečních onemocnění, onemocnění jater, demence, Parkinsonovy choroby, šedého zákalu, artritidy a ztrátě svalové hmoty.

Jak vidíte, eliminace "zombie" buněk má obrovský význam pro naše zdraví a zvýšení šance na dlouhověkost.

Ale naštěstí, hromadění těchto buněk není nevyhnutelné a existují jednoduché strategie, které můžeme do našeho života zavést, abychom se tomu úspěšně vyhnuli.

Strategie pro boj proti zombie buňkám

Boj proti senescentním zombie buňkám (starším buňkám, které nefungují tak jak by měly) je komplexní a zahrnuje oblasti jako – změna životního stylu, změny stravování a také užívání přípravků známých jako senolytika a senomorfika.

1. Aktivní životní styl jako cesta ke zdravějším buňkám

  • Pravidelné cvičení: Fyzická aktivita snižuje hromadění senescentních buněk tím, že podporuje jejich odstranění a zlepšuje imunitní funkci.
  • Management stresu: Chronický stres může urychlit produkci senescentních buněk. Techniky jako mindfulness (trénink vnímavosti), meditace a jóga mohou pomoci lépe zvládat stres.

2. Optimalizujte své stravování

  • Potraviny bohaté na antioxidanty: Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může snížit oxidační stres, který je jedním ze spouštěčů buněčné senescence. Do svého jídelníčku zařaďte barevné ovoce a zeleninu včetně bobulí, ořechů, listové zeleniny a kvalitní hořké čokolády.
  • Omezení příjmu kalorií a přerušovaný půst: Ukázalo se, že tyto stravovací přístupy snižují zatížení senescentními buňkami zlepšením autofagie. Zkuste nejíst alespoň 12-14, ideálně až 16 hodin, čímž podpoříte proces autofagie a zlepšíte celkové fungování vašeho těla.

3. Senolytické a senomorfické látky

A) SENOLYTIKA

Senolytika jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny jako flavonoidy, které můžeme přijímat buď prostřednictvím mnoha druhů ovoce a zeleniny nebo formou doplňků výživy.

Senolytika mají schopnost cíleně rozpoznat a zničit staré, nefunkční „zombie“ buňky v těle.

Patří sem:

  • Fisetin z jahod, jablek, okurek nebo cibule.
  • Luteolin, který se nachází v artyčoku, zeleru, petrželce, oregánu, bazalce, v červeném zelí a slupkách jablek.
  • Kvercetin, který se nachází v červeném zelí a cibuli, borůvkách, malinách, černém rybízu, v červeném víně a hroznech, jablkách nebo v kaparech.
  • Stejně tak kurkumin, který se nachází v kurkumu.

Častým problémem je však jejich obsažené množství. Např. pro přijetí terapeutického množství fisetinu (300 mg) potřebujete zkonzumovat zhruba 1,2 kg jahod. A pro přijetí 100 mg kvercetinu cca 2-3 kg borůvek.

B) SENOMORFIKA

Senomorfika na rozdíl od senolytických látek senescentní „zombie“ buňky nezabíjejí, ale zmírňují jejich škodlivé dopady.

Přesněji řečeno, potlačují škodlivé prozánětlivé cytokiny, chemokiny, růstové faktory a proteázy, které senescentní buňky vylučují.

Zkoumají se jako způsob zmírňování negativních účinků senescentních „zombie“ buněk, včetně věkem podmíněného zánětu, dysfunkce tkání a dokonce progrese nemocí jako rakovina (bez jejich eliminace).

Sloučeniny se senomorfickými vlastnostmi zahrnují již výše zmíněný kvercetin, fisetin, kurkumin, ale také resveratrol a piperlongumin (alkaloid pocházející z dlouhého pepře).

Námi doporučené doplňky výživy:

Další tipy:

  • Zvažte pravidelné zdravotní prohlídky, které mohou pomoci zvládat rizikové faktory, které přispívají k hromadění zombie buněk.
  • Pomoci může také hyperbarická kyslíková terapie. Výzkum ukázal, že hyperbarická kyslíková terapie může snížit počet senescentních zombie buněk až o 37%. (1, 2)

Závěr

Věda o senescentních zombie buňkách odhaluje klíčový aspekt stárnutí a nabízí praktické strategie ke zmírňování jejich vlivu.

Strava bohatá na živiny, fyzická aktivita, management stresu, střídmost a půst a případně zařazení vhodných doplňků výživy, je funkčním řešením.

Zdraví není všechno, ale bez zdraví je všechno nic.

Hýčkejte si tedy své zdraví a pokud se vám článek líbil, tak nás potěšíte jeho sdílením.

Zdroje:

Napsat komentář
Hledání
Uživatelská anketa

Čo nám najviac škodí?

Nejnovější příspěvky