10 důvodů zdravějšího života našich babiček

Nesnáším, když někdo používá tvrzení: "Moje babička také jídla toto a tamto a dožila se 80-90 let. Takže, jak to může škodit mně? ˮ

JAK? Jednoduše a logicky!

10 rozdílů ve stravování a v životě dříve a nyní

1. Ta babka totiž žila nejčastěji na vesnici, kde pila kvalitní vodu, dýchala čerstvý vzduch, jídla sezónní, lokální a doma vyprodukované potraviny. Neznala kuřata nadopované antibiotiky a o pesticidech nebylo ani vidu, ani slechu.

2. Od rána do večera se aktivně hýbala, chodila do práce, starala se o děti, o zahrádku, připravovala dřevo na zimu .... Neseděla celé dny před televizí jako struska bez života a místo toho se v tom krátkém volném čase věnovala rodině, tanci a zpěvu.

3. Nepřejídala se xyz-krát denně vařenými a uměle zpracovanými potravinami z továrny, které by jí snižovaly hladiny metabolických enzymů (jeden z důvodů dnešní epidemie rakoviny, cukrovky a infarktů).

ˮBůh nám dává potravu, ale člověk ničí její výživnou hodnotu rafinací a zpracováním. Jezte jen Bohem danou přírodní stravu!ˮ Patricia Braggová

4. Neznala "zdravé a chutné" cereálie, margaríny a podobné umělé sračky a tím pádem neměla tak narušený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin a hladiny cukru rozházené jako na houpačce. Vždyť jen zkuste nabídnout ten v reklamě do nebes vychvalovaný a pro naše srdíčka tak prospěšný a zdravý margarín mravencům. Ani si něj nesednou. A pravý opak je pravdou, ten margarín je ve skutečnosti jeden z hlavních důvodů srdečně-cévních onemocnění. A kdyby jen ty.

5. Nepřejídala se a naopak, dost často byla vystavována nedostatku a půstu.

6. Nepila 3 kávy denně a nevyfajčila znuděně 10 cigaret dennodenně při "duchaplných" řečech v kavárně.

7. Neznala mikrovlnné trouby - vždyť jak se může přirozeně změnit teplota jídla, pokud v mikrovlnce není teplo? Má to nějakou logiku? Je to v souladu s přírodou? Nemění se při tom buněčná struktura pokrmu a ohřívané tekutiny? Teta mého kamaráda uskutečnila pokus. Jednu rostlinu zalévala běžnou vodou a druhou převařenou vodou z mikrovlnky. Ano, tipujete správně. Ta rostlina, která byla poléváním vodou z mikrovlnky se vysušila a uhynula. Již není součástí rostlinné fauny. A podobné testy byly prováděny i na kočkách, které byly krmeny pouze stravou a vodou ohřívání v mikrovlnné troubě. To, jak dopadly už určitě dobře tušíte. Dříve či později chudatko podochli.

8. Neničila si mozek telefonováním.

9. V noci nebyl její spánek rušen umělým osvětlením a WiFi zářením, které způsobuje pokles melatoninu vyprodukovaného během kvalitního spánku, který nás chrání jako silný antioxidant a pomáhá tělu regenerovat.

10. Nežila v tak obrovském stresu a disharmonii jako je tomu dnes. Stačí se jen poohlédnout po ulici, úřadech, či nákupních centrech na ty prázdné a nešťastné tváře, na ten smutný obraz dnešní doby.

A tak dále a tak podobně.

A jak to vypadá s dnešními mladými lidmi? V celé historii tzv. civilizovaných zemí nikdy neužívaly lidé mladší než 30 let tolik léků jako dnes. Proč potřebují mladí lidé léky a stimulanty na to, aby mohli zůstat fit? Není to jen tím, že jim jejich denní strava neposkytuje potřebné výživné látky a ve své nevědomosti se snaží získat chybějící energii pomocí stimulantů, kávy a nejrůznějších druhů farmak a léků? A tito "drogově závislí" lidé budou rodiči budoucího lidstva! Mohu jen rozhořčeně říci: "Žijeme v nemocném světě, který je každým dnem nemocnější! ˮ

"A proto ten nejtrapnější argument na světě tedy zní: vždyť takto žili lidé od nepaměti a nic jim nebolo.ˮ

Mějte se krásně a šiřte poselství do světa! ;)

6 komentáře u „10 důvodů zdravějšího života našich babiček“

 • Olga

  Děkuji, za skvělý obsah textu.
  Naprosto souhlasím!

 • Anna Vnuková
  Anna Vnuková Únor21, 2015 | 5:07pm

  svätá pravda, ale kto za to všetko môže? Myslím, že v prvom rade tí, ktorí riadia svet, tí na rôznych postoch, ktorí prijímajú rôzne zákony, ktoré nepomáhajú obyčajnému človeku, ale nahrávajú do "karát" tým nenažrancom, ktorí by pre 1 euro zotročili človeka, ktorí už ani nevedia, čo je ľudské zaobchádzanie a ešte stále platí, že kto má veľa, stále chce ešte viacej. Nikto sa nepozerá na to, kam spejeme - náš život, príroda, ľudské vzťahy a pod. Všetci sú múdri a len preto , aby si naplnili kapsy, nepozerajú sa na zdravie a život človeka a všetkého okolo neho. A preto je všetko také rozdielné oproti minulosti.

  • Ing. Lukáš Juriček

   Čiastočne s Vami súhlasím pani Anna, no nie je všetko len čierne, podľa mňa sú aj mnohé veci lepšie oproti minulosti a zároveň tu je aj nezanedbateľná rola jednotlivca, ktorý má možnosť ovplyvniť do značenej miery svoj život a podmienky v ktorých žije. :) Ale inak s Vami (devastácia prírody, hodnotový úpadok, chamtivosť...), bohužiaľ, súhlasím... . :-(

 • anna

  Ano je to pravda ze kedysi zili ludia zdravsie jedli nase potraviny zo slovenska a nie tie zo zahranicia plne pesticidov jogurgy ktore vydrzia 3 tyzdne a to trvanlive mlieko to je hruza lenze kazdy len pise o potravinach ktore su nie zdraviu prospesne a preco niekto nenapise ako sa mame teda stravovat ktore potraviny su pre nas organizmus zdrave.

  • Ing. Lukáš Juriček

   Zdravím pani Anna, nedá sa s Vami nesúhlasiť a článkov o tom, ako sa stravovať je viac než dosť, už len sa podľa nich riadiť. Tak napr. aj ja som zverejnil jeden článok o princípoch stravovania, v podstate ako odpoveď na tento článok:
   http://www.zdravimkuspechu.sk/clanky/principy-stravovania/

   No viac odbornejšie a detailnejšie sa venuje strave v tejto kategórií:
   http://www.zdravimkuspechu.sk/clanky/category/pohyb-a-strava/

   Ale aj v iných článkoch na tomto blogu a články budú postupne len a len pribúdať, stačí pozorne sledovať. :) A cieľom tohto článku nebolo dávať odporúčania, ale poukázať nato, čo bolo v minulosti lepšie, no taktiež som tým článkom nechcel povedať, že v súčasnosti je všetko horšie, lebo nie je. Nerád by som minulosť celkom zidealizoval, pretože mnohé veci v minulosti boli určite horšie a život ťažší. No z chýb sa treba poučiť a z dobrých vecí vziať príklad, veď to je v podstate aj zmyslom študovania dejín. ;-)

Napsat komentář
Uživatelská anketa

Čo nám najviac škodí?

Nejnovější příspěvky