Pečujete o své mitochondrie?

Mitochondrie – to jsou mikroskopické elektrárny ukryté ve většině buněk, které mají obrovský vliv na naše zdraví, zejména pokud jde o stárnutí.

Role mitochondrií

Možná si ještě pamatujete z hodin biologie, že mitochondrie jsou organely (podjednotka buňky, která je specializovaná na nějakou funkci), které jsou často označovány také jako „elektrární buněk“.

A to z jednoduchého a logického důvodu.

Mitochondrie jsou totiž hlavními výrobci energie v buňkách, kterou buňky používají ke své činnosti.

A zároveň mitochondriální funkce souvisí i se zánětem, což je zase společný faktor celé řady chronických onemocnění.

Dává tedy smysl, že tyto malé buněčné elektrárny mají tak podstatný vliv na to, jak stárneme.

Pro více informací o zánětech doporučujeme článek: Zánět - skrytá příčina stárnutí a nemocí

Mitochondrie, ATP a RFK

Vždy, když mitochondrie produkují energii (ve formě ATP), vytvářejí také vedlejší produkt nazývaný RFK (reaktivní formy kyslíku - druh volného radikálu).

Určité množství RFK je normální, ale s věkem se kvalita a kvantita mitochondrií přirozeně snižuje.

Mitochondrie pak produkují méně ATP a více RFK, což přispívá k poškození a zánětu, který se může šířit po celém těle.

Kromě přirozeného procesu stárnutí však existují i ​​další faktory, které poškozují mitochondriální funkci.

Patří mezi ně kouření, stres, nedostatek a nedostatečná kvalita spánku, znečištění životního prostředí (např. plísně a smog) a strava bohatá na rafinovaný cukr a mouku, která způsobuje nerovnováhu hladiny cukru v krvi a inzulínovou rezistenci.

Věda však naštěstí objevuje stále více způsobů, jak mitochondrie podporovat během stárnutí, a některé z nich jsou jednodušší, než bychom si mysleli.

Strategie na podporu mitochondrií

I při mitochondriích platí, že strava hraje klíčovou roli.

Protože určité živiny, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, železo, hořčík, selen a mnoho dalších, jsou součástí produkce ATP v mitochondriích a boje proti volným radikálům RFK (klíčové jsou zde antioxidanty).

Není pro vás zřejmě velkým překvapením, že právě výživné stravování je klíčem k lepšímu stárnutí a podpoře mitochondrií.

Užitečné však mohou být i doplňky výživy, jako například koenzym Q10 a resveratrol, které je obtížné získat v potřebném množství z potravy.

Občasný půst, omezení kalorií a cvičení jsou další způsoby, jak budovat silnější mitochondrie.

A měli bychom zároveň i eliminovat faktory, které jejich úpadek způsobují. Jsou jimi toxiny ve vzduchu, vodě a potravinách.

Samozřejmě, ne na všechno máme dosah, ale alespoň částečným řešením je kupování organických potravin, používání filtrů na vodu či upřednostňování stravy s nižším glykemickým indexem.

A opomenout nemůžeme práci na lepším zvládání stresorů v našem životě. Protože stres ničí kromě našich životů také naše mitochondrie.

 

Pečujte tedy o své mitochondrie a pokud se vám článek líbil, tak nás potěšíte jeho sdílením.